Pielęgnacja mozaiki z kamienia naturalnego – jak, kiedy i czy w ogóle to robić? - DUNIN

Pielęgnacja mozaiki z kamienia naturalnego – jak, kiedy i czy w ogóle to robić?

Stało się! Macie klucze, weszliście do swojego wymarzonego lokum! Pięknie wykończone wnętrze wciąż pachnie nowością, a Wy zastanawiacie się teraz, jak najlepiej zadbać o Wasz dom, by był zawsze tak piękny jak pierwszego dnia, gdy przekroczyliście jego próg? Dobrze trafiliście! W tym artykule dowiecie się, jak dbać o mozaikę z kamienia naturalnego w kilku prostych krokach. 

Naturalne materiały we wnętrzu

Marmur czy trawertyn na podłodze lub ścianie to zdecydowanie jedno z bardziej wdzięcznych i klasycznych, ale też i nowoczesnych wykończeń. Ich kosmetyka to nic trudnego! Zupełnie jak z drewnem; wystarczy pamiętać o zasadach pielęgnacji tych wyjątkowych surowców, a odwdzięczą się swoim niepowtarzalnym dekorem przez długi czas. 

Po pierwsze: impregnacja

Tak jak drewno, naturalny kamień powinno się systematycznie impregnować.

Choć kamień kojarzy nam się raczej z litą skałą, to warto jednak wiedzieć, że posiada on porowatą strukturę. Należy go zatem impregnować, by zabezpieczyć jego powierzchnię przed możliwym zabrudzeniem mikro porów.

Stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie impregnacji sprawi, że użytkowanie i czyszczenie powierzchni z kamienia naturalnego będzie mało angażujące i bezproblemowe. Czego chcieć więcej?

Najlepszym wyborem będzie tutaj bezbarwny impregnat do kamieni chłonnych. Zdecydowanie warto zainwestować w chemię producenta, zajmującego się wyłącznie środkami do kamienia. Takie materiały są jednoznacznie bardziej odporne na ścieranie i wypłukiwanie, co pozwoli na rzadsze ich stosownie i oszczędność w ogólnym ujęciu.

Impregnację należy wykonać na wcześniej oczyszczonej powierzchni i jest to szczególnie istotne na samym początku użytkowania kamienia naturalnego. Pozwala to zwiększyć właściwości hydrofobowe kamienia i zabezpieczyć go przed przenikaniem zabrudzeń do jego porowatego wnętrza.

 

UWAGA Impregnację przeprowadzamy przed spoinowaniem! Mozaiki DUNIN są dodatkowo zabezpieczone folią ochronną, którą należy pamiętać usunąć zarówno przed impregnacją jak i fugowaniem.

Po drugie: reagujcie niezwłocznie

Nie trzeba tu przestrzegać zasady „5 sekund” ani biegać ze zwilżoną szmatką w jednej ręce i stoperem w drugiej. Wystarczające będzie zadbanie o to, by plamy nie zaschnęły na powierzchni mozaiki. To pozwoli uniknąć ryzyka wchłonięcia przebarwień w strukturę marmuru lub trawertynu. Wystrzegajcie się przede wszystkim pozostawiania na kamieniu plam z wody, owoców, warzyw czy tłuszczu.

 

Wcześniejsza impregnacja znacznie ułatwi utrzymanie marmuru w świetnym stanie i to wszystko bez pomocy fachowca!

Po trzecie: odpowiednie środki czystości

Zaczęliśmy od zapobiegania zabrudzeniom, a teraz przejdźmy do tego, czym właściwie czyścić kamień naturalny?

Zdecydowanie odradzamy w tym przypadku domowe sposoby i mikstury. Najrozsądniej będzie stosować środki dedykowane odpowiednim kamieniom. Ze względu na ich skład chemiczny bezpieczny dla mozaiki i najbardziej efektywne usuwanie zabrudzeń, będzie to strzał w dziesiątkę.

 

W przypadku marmuru niezwykle istotne jest, by unikać środków mocno zasadowych, opartych na kwasach oraz chloru, które powodują zmatowienie, a w ekstremalnych przypadkach nawet erozję jego powierzchni. Czasem chcąc zbyt dobrze, możecie doprowadzić na własne życzenie do uszkodzeń, których jedynym rozwiązaniem może okazać się ponowne mechaniczne polerowanie.

Wszechstronne zastosowanie

Marmur niezmiennie stoi na piedestale aranżacji łączących klasykę z nowoczesnością. Jego imponujący wygląd świetnie służy minimalistycznemu designowi, nie ujmując mu przytulności. Luksusowe wnętrza z zastosowaniem marmuru zachwycają nieprzerwanie od wieków, niezależnie od przeznaczenia. Zarówno marmur jak i trawertyn świetnie odnajduje się przecież w przestrzeni korytarza, kuchni, łazienki czy nawet salonu.

Pamiętajcie, najczęściej mniej znaczy więcej! Dobrze zaimpregnowane mozaiki z kamienia naturalnego skutecznie opierają się zanieczyszczeniom. Do pielęgnacji marmuru polecamy środki DUNIN Techn!k, dzięki którym będziecie się cieszyć piękną mozaiką w Waszym domu przez lata.

Zamknij