Obłości i beże - DUNIN

MUST HAVE: Obłości i beże

Historia kołem się toczy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o historię wnętrz. Obłe kształty, do których zaliczyć można koła, łuki lub elipsy na nowo pojawiają się w trendach wnętrzarskich i meblarskich zyskując coraz więcej fanów. Jeden taki akcent może całkowicie zmienić wystrój naszego salonu, kuchni czy biura. A w połączeniu z odcieniami beżu nadają naszemu mieszkaniu przytulny klimat.

W wielu przestrzeniach pojawia się trend zwany dekometrią, który pozbywa się kanciastości, a stawia na obłe kształty w kolorach ziemi. Można to zauważyć przeglądając aktualne magazyny wnętrzarskie. Obłości królują w stylistyce lamp, luster i mebli wypoczynkowych. Pojawiają się również w architekturze i budownictwie. Swoistą inspiracją do tworzenia wnętrz i mebli w obłych kształtach są lata 60. XX wieku. Klimat retro dla wielu wciąż pozostaje kwintesencją komfortu i stylu, jednak łuki i obłości pasują nie tylko do stylu retro. Sprawdzą się również we wnętrzach w stylu art deco i wielu innych.

Meble wypoczynkowe w opływowych kształtach kojarzą się z miękkością i zachęcają do relaksu. Obłe kształty zastosowane w innych meblach np. stołach, komodach szafkach czy wyspach kuchennych nadają wnętrzom przestronności i funkcjonalności.

Jako nawiązanie do stylu retro we wnętrzach stosuje się łukowate przejścia, które w połączeniu z właściwymi dodatkami prezentują się stylowo, ale wciąż przytulnie. Oprócz łuków w przejściach, obłości można stosować również w innych elementach wnętrz np. jako ściany odgradzające kuchnie od salonu czy prysznic od reszty łazienki. Świetnie sprawdzą się również jako łączenie dwóch materiałów lub odcieni oraz jako wnęki eksponujące półki na książki czy obrazy. Warto jednak pamiętać, że obłe kształty to nie tylko koło, owal czy elipsa. Mogą to być również miękkie linie i zawijasy, które imitują rośliny albo geometryczne wzory. Zastosowanie wielu kształtów pozwala uniknąć monotonii we wnętrzach.

W aranżacji wnętrz dominują obecnie naturalne materiały i kolory, a popularne do tej pory biele i szarości zastępowane są paletą kolorystyczną wpadającą w beże i brązy. Warto jednak wyjaśnić, że kolorem beżowym możemy nazwać barwy od jasnych brązów po żółtawe szarości. Mimo tego, że beż przez wielu projektantów i krytyków uważany jest za kolor, który we wnętrzach jest mało wyrazisty, a momentami nawet nudny to znajdą się tacy, dla których idealnie sprawdzi się w wielu wnętrzach dzięki swojej uniwersalnej bazie kolorystycznej, która współgra z większością barw.

Zastosowanie we wnętrzach różnych odcieni beżu nadaje im głębi i optycznie powiększa przestrzeń. Kolor beżowy pozwala odpocząć od nadmiaru bodźców, dlatego sprawdza się w pomieszczeniach, w których odpoczywamy lub pracujemy i uczymy się. Na beżowo warto pomalować więc ściany w sypialni, biurze czy pokoju, w którym dziecko uczy się i odrabia lekcje.

Beże i obłości wprowadzają do wnętrz spokój i harmonię, a także ciepło i przytulność, przez co uważamy je za bardziej klimatyczne i chętniej w nich przebywamy.

Zamknij